Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Rudos dėmės ant pomidorų rodo ligą ar nepalankias augimo sąlygas. Dėl šių simptomų augalų lapuose ir vaisiuose yra daugybė priežasčių. Šis straipsnis jums pasakys, ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių.

Pomidorų rudų dėmių atsiradimo priežastys

Ant lapų dėmės rudų atspalvių, pomidorų stiebai ir vaisiai atsiranda dėl daugybės priežasčių.

Ligos

Rudos dėmės ant pomidorų sukelia grybelinę infekciją. Norėdami atpažinti ligą ir pasirinkti tinkamą gydymą, atsižvelkite į šiuos veiksnius:

 • dėmių spalva,
 • jų lokalizavimas (ant lapų, vaisių, stiebo, augalų pakopų),
 • pažeidimų išvaizda ir forma,
 • ligos vystymąsi.

Vėlyvas pūtimas

Ankstyvajame vystymosi etape liga pasireiškia daliniu pageltimo lapu forma. Vėliau šioje vietoje susidaro pilkai ruda nekrotinė dėmė su plačia geltona aureole. Sparčiai vystantis ligai, pageltimo gali nebūti. Lapai susiraukšlėja ir nudžiūsta.

Didelis užkrečiamas fonas, drėgmė ir vėsumas, vėlyvasis pūlinys greitai vystosi ir paveikia visą augalą, įskaitant stiebus ir žalius vaisius. Jie taip pat tampa rudai nusidažę ir puviniai.

Nuotraukoje - pomidorai, paveikti vėlyvojo pūtimo.

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Cladosporium

Ligos pradžioje ant lapų ašmenų matomos šviesiai žalios, dažnai simetriškos, dėmės, kurios vėliau įgauna ryškiai geltoną spalvą. Apverskite lakštą atlošu į save: pastebėsite alyvuogių pilkos spalvos iškilimus su apvadu ir balkšvą halo. Tai yra grybelio sporizacijos vietos. Be gydymas lapų plokštelės išdžiūsta ir susmulkėja.

Dėmesio! Kladosporijoje pirmiausia pažeidžiamos apatinės pakopos. Tada liga plinta į viršutinę lapų masę, taip pat į vaisius. Pomidorai tampa vandeningi, beskoniai. Augalas išdžiūsta.

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Alternaria

Alternaria dar vadinama makrosporioze arba sausu dėmėjimu. Ligą lengvai galite nustatyti pagal sausas tamsiai rudas dėmeles, atsitiktinai išdėstytas ant lapų ir vaisių. Juos galima lengvai atskirti nuo kitų grybelinių infekcijų koncentriniais apskritimais, įrašytais vienas į kitą ir tarsi įspaustais į paveiktą augalo audinį.

Ankstyvoje stadijoje dėmės yra ant apatinės lapų pakopos, tada pereina prie stiebų ir žalių vaisių... Maži pažeidimai primena juodas apnašas. Jie palaipsniui didėja ir apima visą paveikto audinio plotą, vaisius.

Ant bagažinės liga pasireiškia pailgų rudai pilkų linijų pavidalu. Tokiu atveju augalo išsaugoti nebeįmanoma.

Antracnozė

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Liga iš pradžių ji yra besimptomė. Pirmieji antracnozės požymiai dažniausiai pastebimi prinokusiose daržovėse, dažnai nuėmus derlių. Tačiau grybelis paveikia ir žalius pomidorus, kurių imunitetas silpnas.

Ant vaisių susidaro maži suapvalinti židiniai, tarsi įspausti į odą. Vėliau aplink juos pasirodo tamsūs koncentriniai žiedai.

Lapuose palaipsniui susidaro rausvai rudos dėmės, kurių aplinkoje yra tamsus arba geltonas aureolė, todėl lapas nudžiūsta.Didėjant pažeidimams, stiebas įgauna rudai violetinę spalvą.

Mozaika

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Liga yra virusinė. Lapų spalva tampa nevienoda - nuo ryškiai žalios ir geltonos iki blyškios.

Augalų, paveiktų tabako mozaika, lapų plokštelės susidaro netolygiai, todėl jų paviršiuje susidaro gumbai. Ateityje lapai susiraukšlėja ir nudžiūsta, krūmas miršta.

Nuoroda. Veiksmingo mozaikos viruso gydymo nėra. Jei vienas iš krūmų užsikrėtė, išimkite jį iš daržo ir sudeginkite. Ligos prevencija padės sumažinti infekcijos riziką.

Pilkasis puvinys

Liga pasireiškia pilkai rudos spalvos atspalvio dėmėmis, kurios pamažu tampa šlapios ir padengtos pūkuotu balkšvu grybienos žydėjimu. Liga pirmiausia pasireiškia stiebais sužeistais stiebais.

Ant lapų, stiebo ir kotelio dėmės dažniausiai būna pailgos, ant žalių vaisių - suapvalintos.

Vertex puvinys

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Liga paveikia vaisius jų augimo viršūnės srityje stadijoje: ant pomidorų atsiranda sausų arba, atvirkščiai, vandeningų, prislėgtų rudai juodos spalvos dėmių.

Pomidorai, užuot subrendę, pradeda pūti.

Ligos priežastis yra kalcio trūkumas ir azoto perteklius dirvožemyje. Didelį vaidmenį vaidina ir drėgmės trūkumas dirvožemyje.

Rudasis puvinys arba fimozė

Ligos pradžioje ant pomidorų lapų matomos apvalios geltonai rudos dėmės su tamsiomis grybelio sporų dėmėmis. Taip pat liga paveikia stiebus ir vaisius.

Šalia kotelio atsiranda ruda supuvusi dėmė. Jo dydis yra 3-4 cm, bet jau šiame etape pomidorų vidus yra visiškai supuvęs. Pažeista sritis tampa nelygi, lengvai spaudžiama.

Šaknies puvinys arba juoda koja

Grybelinė liga pasireiškia bendru augalų vytimu ir stiebo pažeidimu apatinėje dalyje.

Pirmiausia ant jo atsiranda rudos tamsios dėmės, laikui bėgant jų daugėja, koja tampa juoda, susiaurėja, o pomidoras miršta.

Kenkėjai

Kenkėjai kenkia pomidorams:

 1. Vabzdžiaikurie užkrečia antžeminę augalų dalį, dažnai perneša virusus, bakterijas, grybelius. Visų pirma, amidai, erkės, vabalai platina mozaiką. Bakterioze užsikrečia lapeliai, amarų... Šliužai, vabalėliai maitinasi pomidorų vaisiais, palikdami juose skyles.
 2. Pomidorų šaknų sistemą pažeidžia tokie kenkėjai kaip vabalas, vielinis kirminas, lokys. Jie sugeba maitintis augalų šaknimis, todėl pomidorų krūmai nudžiūsta, lapai pasidaro rudi ir sutrūkinėja.

Agrotechnikos klaidos

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Per didelis pomidorų šėrimas azotu prisideda prie puvimo vystymosi.

Kitas dėmių susidarymą lemiantis veiksnys yra mikroelementų trūkumas:

 1. Kalis - pasireiškia nedideliu lapo nudegimu. Procesas prasideda galo pašviesinimu, tada lapas pasidaro rudas. Vaisiaus viduje susidaro rusvai gelsvos juostelės.
 2. Cinkas - atsiranda pilkai rudų ir bronzinių dėmių, išsisklaidžiusių per visą lapų plokštelę, kraštai susilanksto aukštyn. Jauni lapai yra padengti mažais geltonais taškeliais.
 3. Kalcis - vystosi viršūninis puvinys.
 4. Bora - pomidoro auganti vieta tampa juoda ir miršta.

Kita dėmių atsiradimo priežastis yra fitotoksiškumas dirvožemiui:

 1. Tai lemia, kad be galo naudojamos trąšos, toksiški vaistai ligoms gydyti. Patys augalai gyvenimo procese taip pat išskiria toksinus.
 2. Auginant pomidorus vienoje vietoje, kelerius metus formuojasi padidėjęs infekcinis fonas.

Norėdami užkirsti kelią neigiamam dirvožemio poveikiui augalams, šiltnamiuose kovai su ligomis naudokite biologiškai skaidomus ir organinius preparatus, kurių pagrindą sudaro šieno bacila ir trichoderma, taip pat naudokite augalo šoninę dalį.

Kodėl ant pomidorų atsiranda rudų dėmių

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Auginimo vieta ir sąlygos daro didelę įtaką pomidorų vystymuisi, jų imunitetui ir polinkiui į ligas.

Šiltnamyje / šiltnamyje

Šiltnamyje dėl didelio infekcinio fono ir sėjomainos nesilaikymo dažniausiai atsiranda tokios pomidorų grybelinės ligos, kaip vėlyvasis pūlinys, cladosporiumas ir alternaria. Tai taip pat palengvina nepakankamas vėdinimas, dėl kurio susidaro didelė drėgmė ir kondensatas.

Šiltnamiams ir šiltnamiams būdingas fitotoksiškumas dirvožemiui labiau nei atviros žemės.

Atvirame lauke

Rudos dėmės ant augalų lauke dažnai būna saulės nudegimo dėl permainingų orų ar netinkamo laistymo pasekmė.

Lietingų ir šiltų dienų kaita, gausybė rasos prisideda prie grybelinių ir bakterinių ligų vystymosi. Vėlyvasis pūdymas ir pilkasis puvinys yra visur paplitę.

Atvirame lauke vabzdžių kenkėjų plitimą sustabdyti yra sunkiau nei šiltnamyje.

Ką daryti: kaip gydyti pomidorus

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Išsiaiškinę galimą pomidorų dėmių priežastį, išanalizuokite galimas priemones.

Nustačius grybelines ligas, naudokite narkotikus:

 1. Cheminė. Veiksmingiausi iš jų yra vario turintys „HOM“, Bordo skysčiai. Taip pat naudokite stiprius „Bravo“, „Ridomil“, „Rovral“, „Topsin-M“ ir kitus.
 2. Biologinis. Ligos pradžioje, taip pat esant mažiems pažeidimams, pirmenybę teikite biologiniams fungicidams. Jie priskiriami mažai pavojingiems IV klasės veiksniams. Tai yra vaistai "Alirin", "Gamair", "Fitosporin-M", "Trichodermin". Vaisius galima valgyti per trumpą laiką po perdirbimo (žr. Instrukcijas). Vaistas "Fitolavin" (priklauso III klasei) turi antibakterinį poveikį, tačiau padės kovojant su grybelinėmis infekcijomis.
 3. Liaudis. Pačioje ligos vystymosi pradžioje purškiama pieno išrūgų tirpalu, pridedant „Farmayod“.

Taikydami chemiją, griežtai laikykitės instrukcijų, laikykitės saugos priemonių ir apdorojimo laiko. Preparatų veikliosios medžiagos kaupiasi augalų audiniuose, todėl vaisiai tam tikrą laiką tampa toksiški.

Prevencinės priemonės

Ką daryti, jei ant pomidorų atsiranda rudų dėmių: paveiktų pomidorų nuotraukos ir būdai juos išsaugoti

Pradėkite kovoti su grybeliais ir infekcijomis rudenį dezinfekuodami dirvą ir šiltnamį:

 1. Kasti ir išgraviruoti dirvą vario turinčiais preparatais, apdoroti trellises, stovus ir polikarbonatą.
 2. Pakeiskite sodinimo vietas, atsižvelgiant į sėjomainos taisykles.
 3. Kasimui naudokite ridikėlius ir garstyčias kaip šonines dalis.
 4. Prieš sodindami, nukenksminkite sėklas.
 5. Reguliariai apdorokite savo sodo įrankius. Ligos yra pernešamos dirvožemio, vandens, augalų sulčių.
 6. Pasodinę sodinukus į žemę, kartą per 2–3 savaites, atlikite profilaktinį ligų gydymą, naudodami biologinius fungicidus, šieno bacilos preparatus.
 7. Reguliariai tikrinkite augalus, kad laiku nustatytumėte problemas.
 8. Negalima sutankinti sodinimų, laiku nupjaukite lapus ir pėdelius.
 9. Venkite per didelės drėgmės šiltnamyje. Naudokite lašinimo sistemas ir gausiai, bet retai laistykite pomidorus.
 10. Pomidorams užtikrinkite tinkamą vėdinimą. Naktį + 18 ° C temperatūroje palikite duris ar angas visą parą.

Patyrę ūkininko patarimai

Patyrę sodininkai rekomenduoja:

 1. Atkreipkite dėmesį į prevencines ligų prevencijos priemones. Reguliariai šiltnamį gydykite šieno bacilos ar trichoderma preparatais.
 2. Rudenį ar pavasarį dezinfekuokite šiltnamį vario sulfatu, sieros lazdele ar peracto rūgštimi. Kasti žemę ant kastuvo bajoneto.
 3. Stebėkite sėjomainą, kas 5 metus keiskite dirvožemį šiltnamyje. Tai padės atsikratyti padidėjusio infekcinio fono ir dirvožemio toksiškumo.
 4. Reguliariai tikrinkite vabzdžius kenkėjus - virusinių infekcijų ir bakteriozės nešiotojus.
 5. Sodinkite pomidorus pakankamu vėdinimo atstumu. Tuo pat metu atsižvelkite į pomidorų veislės ypatybes ir poreikį susiformuoti į kelis ar vieną stiebą.
 6. Sodinimui rinkitės atsparias ligoms veisles.

Išvada

Jei ant pomidorų aptikote rudų dėmių, ištirkite priežastį. Ligos atveju gydymui naudokite fungicidus ar antibakterinius vaistus.

Sunaikinkite kenkėjus, pašalinkite mikroelementų trūkumus. Laikykitės prevencinio ūkininkavimo praktikos, kad išvengtumėte problemų ateityje.

Pridėti komentarą

Sodas

Gėlės