Kokie javai yra gaminami iš miežių ir kokios yra javų naudingos savybės

Miežius augino senovės egiptiečiai, žydai ir romėnai. Jie javus naudojo ne tik sumaldami į miltus ar alaus salyklą, bet ir ruošdami skanius ir sveikus grūdus. Mes jums pasakysime, kas yra miežių grūdai, kokios rūšies grūdai iš jų gaminami ir kam dar tinka šie grūdai.

Javų aprašymas ir savybės

Miežiai - vienas seniausių žmonijos auginamų grūdų... Jo laukinių grūdų pėdsakų buvo rasta daugiau nei 17 tūkstančių metų senumo gyvenviečių kasinėjimuose. Maždaug prieš 10 tūkstančių metų miežiai buvo kultivuojami ir pradėti kryptingai sėti.

Senovės Egipte vietoj valiutos buvo naudojami miežiai. Yra žinoma, kad piramidžių statybose dirbantiems darbuotojams buvo mokama grūdų arba miežių duona ir alus. Biblijoje minima, kad senovės žydai Dievui aukojo miežių grūdus. Šie grūdai buvo vienas iš septynių Pažadėtosios žemės vaisių.

Senovės Romoje gladiatoriai buvo maitinami miežiais: buvo tikima, kad košėje iš jo greičiau auga raumenys, o patys kovotojai tampa stipresni. Rusijoje miežiai taip pat buvo žinomi ilgą laiką: dėl savo nepretenzybės jie buvo auginami ten, kur neprinokę kviečiai ar rugiai.

Kokie javai yra gaminami iš miežių ir kokios yra javų naudingos savybėsPaprastasis miežis yra vienmetis javų šeimos miežių žolė. Jos stiebai yra tiesūs, pliki, 30–60 cm aukščio laukiniuose miežiuose, o kultivuojamų veislių - iki 90 cm. Lapai yra apie 30 cm ilgio, tiesūs, lygūs ir lygi.

Spikeletai yra šešiakampės formos su ilga (iki 10 cm) tentu, kuriuos sudaro keli smaigaliai, sugrupuoti į tris. Iki liepos-rugpjūčio juose subręsta kariopos, kurias naudoja žmonės.

Iš pradžių buvo auginamos tik vasarinių miežių veislės... Pagal kilmę šis augalas yra iš pietų, kur ilgą ir šiltą vasarą jam pavyksta pasiekti visišką brandą. Tačiau praėjus 2 tūkstančiams metų nuo pradžios auginimas prasidėjo rudens sėjos eksperimentai.

Dabar žieminių miežių dalis sudaro apie 10% viso. Kai kuriose šalyse (pavyzdžiui, Rumunijoje ir Bulgarijoje) pavasaris praktiškai nėra užaugęs, visiškai perėjus prie žiemos sėja.

Miežių cheminė sudėtis, mikroelementai ir naudingos savybės

Miežių grūduose yra:

 • baltymai - iki 16%;
 • angliavandeniai - apie 75%;
 • augaliniai riebalai - 3-5%;
 • pluoštas - iki 10%.

Miežių grūduose yra gana daug A, B, D, E grupės vitaminų. 100 g sveikų grūdų porcijos kalorijų kiekis yra apie 288 kcal. Tai sudaro maždaug 18% RPN suaugusiajam. Priklausomai nuo regiono, dirvožemio ir augimo sąlygų, miežiuose taip pat yra mikroelementų - vario, geležies, kalio, seleno, cinko ir kt.

Miežiai turi keletą naudingų savybių:

 1. Dėl pluošto gausos jis normalizuoja virškinimo trakto darbą, stabilizuoja kūno svorį, neleidžia vystytis storosios žarnos vėžiui.
 2. Normalizuoja cukraus kiekį kraujyje.
 3. Užkerta kelią artrito vystymuisi. Grūduose yra vario, kuris dalyvauja kolageno sintezėje, kuris yra būtinas kremzlės audinio atstatymui.
 4. Padidina imunitetą ir stabilizuoja endokrininę sistemą.

Kokios kruopos gaunamos iš miežių

Valgomi visi miežių grūdai. Pakanka ją nulupti, nugruntuoti ir užvirti ant ugnies. Tačiau miežiai, paversti grūdais, yra rafinuotų ir susmulkintų grūdų produktas, teikiantis daugiau naudos žmonėms. Toliau išsiaiškinkime, kokie tai javai, o kas dar iš miežių.

perlinės kruopos

Kokie javai yra gaminami iš miežių ir kokios yra javų naudingos savybės

Garsiausios miežių kruopos yra miežiai. Jis gaunamas iš sėklų branduolių taip:

 1. Stiklinių ir pusiau stiklinių (turinčių daug baltymų) veislių achenai atsargiai nulupami iš luobelės.
 2. Tada jis susmulkinamas taip, kad branduoliai iš tikrųjų liktų tik endospermas (sėklos baltymas) su nereikšmingais membranų likučiais.
 3. Jie šlifuojami vienas kito atžvilgiu, išėjimo metu gaunamos lygios, suapvalintos baltos arba gelsvos spalvos granulės.

Perlų miežiai gavo savo vardą, nes grūdai spalvos ir blizgesio yra panašūs į mažus perlus - perlus.

Gatavas produktas rūšiuojamas naudojant sietą. Vertingiausiais laikomi grūdai, kurių grūdai yra nuo 1,5 iki 2,5 mm. Kuo didesnis grūdų dydis, tuo pigesni perliniai miežiai.

Miežių košė yra tradicinis rusiškas patiekalas. Dėl to, kad praėjusio amžiaus 30-aisiais metais SSRS buvo pradėta pramoninė pigių ir ilgai saugomų grūdų gamyba, miežiai buvo aktyviai naudojami mokyklų, karinių vienetų ir pataisos įstaigų valgyklose. Dėl šios priežasties perliniai miežiai dažnai suvokiami kaip mažos vertės produktas. Žinoma, tai nėra taip: tinkamai paruošti miežiai yra ir skanūs, ir sveiki.

Be buvusios SSRS šalių, perliniai miežiai aktyviai naudojami Italijoje ruošiant ordzotto (analogišką ryžių risotto), Švedijoje, Danijoje ir Suomijoje. Ten iš jos ruošiama košė, šoniniai patiekalai, jie taip pat pilami į grūdų sriubas.

Svarbu! Verdant perlinių miežių grūdai tik išsipučia, bet nevirkite į homogeninę masę, kaip jakas.

Miežių kruopos

Kokie javai yra gaminami iš miežių ir kokios yra javų naudingos savybės

Kita miežių kruopų rūšis yra miežiai. Jis gaminamas taip:

 1. Bet kurių miežių grūdai veislių išvalytos nuo šiukšlių ir nuvilktos.
 2. Tada jie susmulkinami naudojant malūną.

Skirtingai nuo perlinių miežių, duobė nėra šlifuota ar šlifuota, todėl:

 • turi netaisyklingą formą ir aštrius kraštus;
 • susideda iš viso grūdo - ne tik endospermo, bet ir lukštų.

Yachka naudojama grūdams virti, rečiau kaip pudros ir tešlos ingredientas. Skandinavijos ir suomių virtuvėje jis dedamas į sriubas.

Dėl didelio krakmolo, kuris verdamas į pastą, miežių košė tampa puri, vienalytė, o atvėsusi greitai sukietėja ir tampa beskonė. Be to, jachta yra dar pigesnė nei perliniai miežiai, o daugumos rusų požiūris į ją yra dar neigiamas. Jei miežiai laikomi nepatenkinamu armijos maistu, tada miežiai laikomi kalinių kruopomis.

Kiti

Miežiai ir miežiai sudaro didžiąją dalį miežių perdirbimo į maisto produktus.

Tačiau yra dar keletas grūdų variantų:

 1. Surinkta jachta. Jis gaunamas praleidžiant grūdus ne per akmeninius akmenis, o per greitai besisukančių ritinėlių porą. Rezultatas - plokščių grūdų kruopos, panašesnės į dribsnius.
 2. „Olandas“. Tiesą sakant, tai yra tie patys perliniai miežiai, tačiau ypač mažo dydžio, kurie buvo kruopščiai atrinkti. Skirtingai nuo paprastų miežių, jis laikomas elitiniu grūdu haute virtuvei.

Kokiais dar būdais galima naudoti miežius

Iš miežių grūdų gaunami ne tik grūdai, bet ir kiti produktai:

 1. Salyklas. Jo produkcija pagal tūrį nėra prastesnė už javus, o geriausios šių grūdų veislės, pristatomos į elevatorius, tiesiog priskiriamos „salykliniams miežiams“. Didžiojoje Britanijoje, Airijoje, JAV jis taip pat naudojamas viskiui gaminti.Kokie javai yra gaminami iš miežių ir kokios yra javų naudingos savybės
 2. Miltai. Tešla iš jos neišeina, geriausiu atveju gaunami plokšti vientisi pyragai. Todėl jis dedamas į kviečių ar rugių miltus. Suomijoje tradicinė „Rieska“ duona kepama su miežių miltais.Kokie javai yra gaminami iš miežių ir kokios yra javų naudingos savybės
 3. Žaliavos drobės gamybai... Dėl didelio angliavandenių kiekio miežių grūdai gerai fermentuojasi.Kokie javai yra gaminami iš miežių ir kokios yra javų naudingos savybės
 4. Miežiai kavos - skrudintų miežių milteliai. Verdant gaunamas gėrimas, neaiškiai primenantis kavą. Jis neturi visaverčio skonio ir yra laikomas surogatu, tačiau jį dažnai vartoja žmonės, kuriems dėl medicininių priežasčių draudžiama vartoti kofeiną.Kokie javai yra gaminami iš miežių ir kokios yra javų naudingos savybės
 5. Žaliavos, naudojamos kosmetologijoje ir medicinoje. Jis gaunamas iš miežių sodinukai ir yra naudojamas viduje ir išorėje.

Į didelę baltymų miežių masę patenka pašaras.

Miežių grūdai naudojami šių formų gyvūnams šerti:

 • visas - virti arba virti verdančiu vandeniu;
 • kaip žaliava gyvūnams gaminti - tada jie sumalami, sumaišomi su kitų kultūrų miltais, praturtinami premiksais ir granuliuojami.

Galima miežių žala ir kontraindikacijos

Miežių kruopos, grūdų nuovirai ir kiti produktai gali būti kenksmingi, kai:

 1. Individuali netolerancija. Niekas nuo jo neturi imuniteto, todėl žmonės, turintys tokias indikacijas, gali laikytis tik becukrės dietos.
 2. Virškinimo trakto ligos. Sergant gastritu, dvylikapirštės žarnos opa ar skrandžio opa, cholecistitu nuo miežių košės ar sultinių, geriau susilaikyti. Jie vartojami tik pasitarus su gydančiu gydytoju.

Pagal tradicinę mediciną miežių užpilas medumi sumažina libido.

Išvada

Dabar jūs žinote, kokie grūdai naudojami perliniams miežiams ir alaus salyklui gaminti. Miežiai yra senovės javų pasėlis. Javus iš jo žmonės naudojo daugelį tūkstantmečių.

Daugeliu atvejų miežių produktai yra skanūs ir sveiki, tačiau retkarčiais jie gali būti kenksmingi. Naudodamiesi jais atidžiai stebėkite savijautą ir, jei kyla abejonių, kreipkitės į gydytoją.

1 komentaras
 1. Avataras
  Balzanas Gombojevas

  Zamba (talkanas, tsampa) taip pat gaminamas iš miežių.

Pridėti komentarą

Sodas

Gėlės