Kas yra vyšnių genėjimas vasarą ir kaip tai padaryti teisingai

Vyšnių genėjimas tradiciškai atliekamas kartą per metus, pavasarį ar rudenį. Tačiau medis taip pat palankus vasaros formavimui. Šiame straipsnyje sužinosite apie vyšnių genėjimo tikslus vasarą ir kaip tai padaryti teisingai.

Ar vyšnias galima pjaustyti vasarą po derliaus nuėmimo

Medžiai formuojami kartą per metus, pavasarį arba rudenį. Tačiau, jei vėluojate vyšnias genėti kovo mėnesį arba per anksti rudenį vykdote, yra didelė dantenų tekėjimo tikimybė ir augalas gali mirti.

Tinkamai gendant vasarą, žaizdos greitai gyja. Iki auginimo sezono pabaigos vyšnia turi laiko atsigauti, auginti naujas šakas ir dėti būsimų ūglių pumpurus. Tai padidina jo atsparumą šalčiui žiemą.

Kas yra vyšnių genėjimas vasarą ir kaip tai padaryti teisingai

Genėjimo paskirtis

Ūglių trumpinimas vaisiaus metu skatina naujų puokščių šakų, kurios yra atsakingos už uogų formavimąsi kitais metais, augimą.

Nuėmus derlių, vyšnios genimos, kad būtų suformuota medžio karūna: išlaikomas šakų augimas, reguliuojamas sustorėjimo laipsnis. Taip pat reguliariai pašalinami sausi ir ligoti procesai.

Ar tai privaloma

Vyšnios gerai reaguoja į savalaikį genėjimą bet kuriuo metų laiku. Bet vasarinis ūglių sutrumpėjimas, priešingai nei pavasarinis, skatina vaisių pumpurų dėjimą arčiau pagrindo ir neleidžia vainikui atsidurti centre.

Derlius taip pat padidėja padidėjus naujų jaunų ūglių, kurie kitais metais pradės aktyviai nešti vaisius, skaičiui.

Laikas

Vyšnių krūmo formavimui, atsižvelgiant į genėjimo tikslą ir tipą, yra 2 laikotarpiai:

 1. Birželio mėn - liepos pradžia (formavimo ir derliaus nuėmimo laikas). Naujos šakos pasiekia 45-50 cm ilgį ir joms pavyksta suformuoti 3–4 pumpurus, galinčius duoti ūglių. Sutrumpinkite šiais metais išaugusias šakas - jie turės laiko išsišakojimui, sustiprėti, duoti lapų masę, taip pat suformuoti ūglius būsimam derliui iki rugpjūčio.
 2. Liepos vidurys - rugpjūtis (po vaisiaus). Atlikite bet kokį formuojamąjį, reguliuojamąjį ar atkuriamąjį genėjimą. Vėlyvas vasaros žiupsnelis stabdo krūmo augimą, nes rugpjūtį sustabdomas aktyvus ūglių augimas. Priešingai, pavasarinis šakų pašalinimas skatina vegetatyvinį augimą.

Puokštės šakų formavimo vasaros genėjimas atliekamas vaisinio laikotarpio metu, aktyvaus krūmo augimo fazėje. Jei atliksite procedūrą anksčiau, šaka žydės ir neaugs. Vėlyvą vasarą genint naujus ūglius, vaisių pumpurai neturės laiko susiformuoti.

Palankios dienos

Procedūrą atlikite šiltą, be vėjo dieną. Genėjimas neturėtų būti atliekamas karštu ar lietingu oru.

Pagal Mėnulio kalendorių, trumpėjant šakoms, rekomenduojama trumpinti šakas, kai augalų sultys bėga prie šaknų.

Mėnuliui mažėjant Vandeniui ir Žuvims, taip pat augant vėžiui, procedūra nepageidautina. Negalite surengti renginio jaunaties ar pilnaties metu.

Apipjaustymo tipai

Kas yra vyšnių genėjimas vasarą ir kaip tai padaryti teisingai

Bet koks vasaros genėjimas skatina medžių atsinaujinimą, skatina geresnį vainiko vėdinimą ir apšvietimą, mažina jautrumą grybelinėms ir bakterinėms ligoms.

Normalus birželio mėn. Genėjimas yra svarbiausias vyšnioms vasarą.Ja siekiama kitais metais padidinti vaisių kiekį skatinant naujų puokščių šakų, atsakingų už uogų formavimąsi, augimą.

Jei medis yra per aukštas, turi netaisyklingą šakų rezginį, atliekamas formuojamasis genėjimas. Jos pagrindinė užduotis yra suteikti karūnui optimalią formą. Vyšnioms tai dažniausiai būna dubuo - tai skatina gerą vėdinimą ir apšvietimą, palengvina derliaus nuėmimą.

Svarbu! Formuojamąjį genėjimą rekomenduojama atlikti ankstyvą pavasarį, prieš vyšnioms pabudus, arba rugpjūtį, kai sulčių apykaita kamiene sumažėja. Aktyvaus augimo laikotarpiu yra didelė dantenų nutekėjimo rizika.

Derliaus nuėmimui pašalintos sulaužytos ar įtrūkusios šakos, jos atkuria genėjimą. Ligos ar kenkėjų pažeisti ūgliai supjaustomi ir sudeginami.

Seniems medžiams svarbu atjauninti genėjimą. Netiesioginis procedūros poreikio požymis yra silpnas augimas ir mažas derlius. Atnaujinimo tikslas yra skatinti naujų skeleto šakų augimą.

Kaip teisingai genėti medį

Bet kokio tipo ir schemos genėjimo pagrindas yra skeleto šakų formavimas, augimo pašalinimas ar sutrumpinimas.

Reikalingos medžiagos ir įrankiai

Apipjaustymui naudojami švarūs, pagaląsti įrankiai:

 • sekvatoriai, skirti supjaustyti plonus ūglius;
 • lopšelis šakų, kurių skersmuo iki 3-4 cm, pašalinimui vainiko gylyje;
 • aštrus peilis gabalams ištrinti;
 • sodo pjūklas storoms šakoms pašalinti.

Dezinfekuoti instrumentą ir apdoroti skyrius taip pat reikia dezinfekuojančio tirpalo.

Genėjimo schemos

Atsižvelgiant į augimo pobūdį ir vaisiaus savybes, vyšnios skirstomos į krūmines ir medeles. Jų genėjimo schemos yra skirtingos. Taip pat yra atskiras augimo valdymo metodas veltinio vyšnios.

Medžio tipas formuojamas palaipsniui... Nuimkite visas šakas 70 cm aukštyje virš dirvos lygio. Pietiniuose regionuose racionalu suteikti karūnui dubenėlio formą. Medžiui augant susidaro 8-10 skeleto šakų. Penktaisiais metais jo aukštis ribojamas iki 2,5–3 m, nupjovus viršutinę 5 cm aukštesnę nei arčiausiai esančią skeleto šaką.

Atliekant formuojamąjį genėjimą, stambios šakos kiekvienais metais sutrumpėja iki 60 cm, o praėjusiais metais - iki 40 cm. Taikant birželio mėn. Reguliavimo procedūrą, kuria siekiama padidinti vaisinį derlių, einamųjų metų ūgliai prigludę iki 30–40 cm. Puokštės šakos derlių duos 5 metams.

Krūmų vyšnia formuojama taip, kad ketvirtaisiais gyvenimo metais ji turi 12-15 skeleto šakų ir siekia 2–2,5 m aukščio. Stiebas supjaustomas 5 cm atstumu nuo skeleto šakos.

Taip pat bagažinė atlaisvinama nuo užaugimų 35–40 cm atstumu nuo žemės paviršiaus. Krūminės veislės formuoja vaisius ant vienmečių šakų, jų augimo pumpurai yra augimo galuose.

Dėmesio! Neužtrumpinkite ūglio, esančio ant krūmo vyšnios, be papildomų šakų, jis gali išdžiūti.

Veltinė vyšnia neturi statinės. Kiekvienais metais ant jo paliekami stipriausi ūgliai, augantys iš šaknies galvos. Laikoma, kad krūmas suformuotas, turint 10–12 skeleto šakų, o aukštis 2–2,5 m. Dvejų metų augimas yra suimamas 1/4, o vienerių metų augimas sudaro 1/3 ilgio.

Žingsnis po žingsnio instrukcija

Prieš genėdami, atidžiai apžiūrėkite augalą ir pažymėkite pašalinamas šakas: nudžiūvusias ar linkusias išdžiūti, nulaužtas, pažeistus kenkėjus ar turinčius ligos požymius.

Procedūra:

 1. Pirmiausia nupjaukite numatytas šakas. Tai padės ateityje neklysti pasirenkant formuojamus ūglius.
 2. Toliau prie pagrindo pašalinamos šakos, augančios vainiko ir viršūnės viduje.
 3. Nurodo pagrindinius ūglius, kurie padės medžiui suteikti numatytą formą. Išrenkamos perspektyviausios šakos, besitęsiančios nuo kamieno ar skeleto šakos mažiausiai 40 ° kampu. Jie turėtų būti išdėstyti mažiausiai 10–15 cm atstumu vienas nuo kito, nesikišant vienas su kitu.
 4. Šie ūgliai supjaustomi taip, kad jų ilgis neviršytų 30 cm.
 5. Pašalinkite susipynusias ar gretimas šakas, teikdami pirmenybę stipriausioms.
 6. Atnaujinant genėjimą, viršūnės, tinkamos formuoti naujas skeleto ar pusiau skeleto šakas, paliekamos tolesniam vystymuisi.
 7. Augimas vyšnios galuose sutrumpėja iki 30–40 cm, pašalinamos žemyn kabančios šakos.

Atliekant genėjimą, naudojama pavaldumo taisyklė. Principas yra tas, kad šoninės šakos yra sutrumpintos taip, kad laidininkas (pagrindinis kamienas, besitęsiantis pratęsimo šakoje) yra 15-20 cm aukštesnis už juos.

Svarbu! Kai vyšnia išgydoma arba suformuota karūna, pjūviai ant ūglių atliekami 1 cm atstumu virš pumpuro, augančio į išorę.

Norėdami pašalinti visą šaką, gabalai daromi ant žiedo. Iš apačios šakos dedamos iki žievės storio, o tada nupjaunamos iš viršaus arčiau kamieno.

Genėjimo ypatybės atsižvelgiant į medžio tipą

Svarbu laiku ir teisingai suformuoti karūną, taip pat atlikti normatyvinį ar senėjimą mažinantį genėjimą. Tai priklauso nuo kelių veiksnių.

Nuo vyšnių amžiaus

Jaunas medis turi kamieną ir skeleto šakas... Antrais ar trečiais metais ant apatinių ūglių paliekami 2 antros eilės ūgliai, iš kurių vėliau formuojamos pusiau skeletinės šakos.

Iki ketverių metų vyšnia dažniausiai formuojasi. Ateityje jie atlieka vasarinį reguliuojamąjį ar atstatomąjį genėjimą.

Suaugusiam medžiui kasmet reikia pašalinti vainiko sustorėjimą ir genėjimą, siekiant pagerinti. Medžių vyšniose jie stimuliuoja puokštės šakų formavimąsi vasaros žiupsneliu.

Priklausomai nuo veislių vyšnia gyvena nuo 12 iki 15 metų. Todėl, norint išlaikyti gerą derlių, medis atjauninamas, pradedant nuo 8 metų amžiaus.

Svarbu! Anti-senėjimo genėjimas atliekamas per 2–3 metus. Tai išsaugos medžio gyvybingumą, užkirs kelią dantenų ligų ir ligų vystymuisi.

Iš augančio regiono

Auginant skirtinguose regionuose, vasaros genėjimo laikas keičiasi:

 1. Pietiniuose regionuose yra palankiausias klimatas pasėliams auginti. Normalios genėjimo datos vidutiniškai patenka per pirmąsias dešimt birželio dienų. Liepos - rugpjūčio mėnesiai yra tinkami vainikėlių formavimui ir senėjimo prevencijai.
 2. Rusijos centrinėje dalyje palankios yra birželio pabaiga - liepos pradžia.
 3. Rusijos šiaurės vakaruose, Sibire ir Tolimuosiuose Rytuose vasaros genėti nerekomenduojama, nes vyšnios neturės laiko atsigauti. Šis įvykis paliekamas pavasariui ar rudeniui.

Tolesnė augalo priežiūra

Kas yra vyšnių genėjimas vasarą ir kaip tai padaryti teisingai

Po apipjaustymo dideli skyriai nuvalomi aštriu ir dezinfekuotu peiliu. Tada jie yra gydomi vario turinčiais preparatais, kad būtų išvengta infekcijos atsiradimo ir dantenų pasibaigimo. Sodo tepalas „RanNet“ stimuliuoja žaizdų, esančių skyriuose, gijimą, kuriame, be vario sulfato, yra biologiškai gydančių medžiagų ir humatų.

Skyriams užsandarinti taip pat naudojamos tradicinės priemonės, tokios kaip sodo lakas ir aliejiniai dažai ant džiovinimo aliejaus. Jie dedami iškart po genėjimo - tokiu būdu sumažinama infekcijos rizika.

Patyrę sodininkystės patarimai

Patyrusių sodininkų patarimai padės pradedantiesiems išvengti klaidų formuojant medžius:

 1. Ant medžio vyšnios, genėti šakas, užaugantys iki 30–40 cm., Tai skatina naujų ūglių formavimąsi, be to, labai palengvina derliaus nuėmimo procedūrą.
 2. Genėti krūmas vyšnias vasarą, kai šaka yra ilgesnė nei 50 cm, o ant jos atsiranda šakelių, kad būtų galima sukurti naujus ūglius. Tai suteiks puikų derlių.
 3. Jei medis auga labai greitai, apsiribokite ūglių retinimu. Per daug išpjaustytų šakų vienu metu sukels imuniteto slopinimą ir ligų vystymąsi.
 4. Jei ūglių augimas sulėtėjo, jums reikia atjauninančio šakų, kurie daugiau nei metus neišleido šviežių ūglių, genėjimo.
 5. Reguliuojamas vasaros genėjimas negali padaryti jokios žalos, nes dauguma šių metų žaliųjų ūglių yra genimi.

Tai yra įdomu:

Kaip tinkamai laistyti vyšnias vasarą: instrukcijos pradedantiesiems sodininkams

„Pasidaryk pats“ žingsnis po žingsnio instrukcijas, kaip pjaustyti vyšnias vasarą

Išvada

Vyšnių genėjimu vasarą siekiama suformuoti karūną, pašalinti ligų riziką, taip pat padidinti derlių.

Birželio mėnesio vaismedžių laikotarpiais atliekamas normatyvinis genėjimas, o vėliau (liepą ir rugpjūtį) formuojamasis genėjimas. Pasibaigus auginimo sezonui, medis sugeba atsigauti ir pakloti pumpurus, kad kitais metais būtų suformuotos naujos šakos.

Pridėti komentarą

Sodas

Gėlės