Kodėl jums reikia genėti vijoklinę rožę po žydėjimo vasarą ir kaip ją teisingai atlikti

Laipiojančios rožės genėjimas po žydėjimo vasarą yra būtina procedūra, kuri palaiko pumpurų formavimąsi šiais ir kitais metais. Procedūra skatina pakaitinių ūglių vystymąsi vieną kartą žydinčiose rožėse, o remontantinėse rožėse ji stimuliuoja antrąją žydėjimo bangą. Kaip tinkamai supjaustyti laipiojimo rožes ir ką daryti toliau, mes pasakysime straipsnyje.

Kodėl genėti vijoklines rožes po žydėjimo vasarą

Kodėl jums reikia genėti vijoklinę rožę po žydėjimo vasarą ir kaip ją teisingai atlikti

Manoma, kad laipiojančioms rožėms nereikia genėti. Tačiau be šios procedūros įvorės stipriai išauga, todėl sunku pasiekti vidines šakas.

Jei erdvė leidžia, žingsniai formuojami horizontaliai. Dėl to susidaro daug gėles nešančių šakų, o krūmai žydi, pritraukdami dėmesį. Ši formacija supaprastėja rūpintis laipiojančia rože. Ant vertikalių stiebų susidaro tik keli viršūniniai ūgliai su gėlėmis.

Genėti laipiojančios rožės yra vešlaus žydėjimo garantas, tačiau pagrindinis procedūros tikslas nėra formuoti krūmą ir skatinti pumpurų formavimąsi.

Tai apima visiškai skirtingų problemų sprendimą:

 • aukštos kokybės skeleto bazės organizavimas;
 • senų ir sausų ūglių pašalinimas;
 • pakaitinių šakų augimo skatinimas;
 • sanitarinis kirpimas;
 • lieknų gėlių pašalinimas.

Laipiojančios rožės sugeba savarankiškai atsinaujinti dėl to, kad vietoje senų, nederlingų stiebų atsiranda jaunos šakos. Genėjimas yra tik pagalba augintojui, kad krūmai būtų puikios būklės.

Ypatingas dėmesys skiriamas pakaitinių ūglių vystymuisi, nes laipiojančios rožės žydi ant praėjusių metų augimo. Pagrindinė rožių augintojo užduotis yra gauti stiprius ūglius, kurie ateinančiame sezone gali nuostabiai žydėti.

Vasarinis genėjimas turi dar vieną svarbų tikslą - žydėjimo kontrolę. Ši procedūra vadinama reguliavimo. Tai palaiko pumpurų formavimąsi ir tinkamą pakaitinių ūglių vystymąsi vieną kartą žydinčiose rožėse, o vėl žydinčiose rožėse skatina antrąją žydėjimo bangą.

Procedūros sąlygos

Laipiojančios rožės supjaustomos po žydėjimo: vasaros pabaigoje - rudens pradžioje.

Palankios dienos 2020 m .:

 • Liepa: 1–3, 7–18, 22–31;
 • Rugpjūtis: 1, 5-10, 12-17, 21-24, 26-31;
 • Rugsėjis: 1–3, 6–13, 18–24, 29, 30.

Palankias dienas 2021 m .:

 • Liepa: 3–8, 13–17, 19–23, 27, 28, 31;
 • Rugpjūtis: 1-6, 10-15, 17-19, 23, 27-31;
 • Rugsėjis: 1–3, 8–13, 15, 16, 19, 20, 24–30.

Apipjaustymo tipai

Sodo rožėms formuoti naudojami 4 rūšių genėjimai: sanitarinis, atjauninantis, reguliuojantis ir stimuliuojantis.

Sanitariniai pašalinamos juodos, rudos, rudos spalvos dėmės. Jie išpjaunami iškart po to, kai krūmai išleidžiami iš žiemos pastogės. Bandymai gelbėti pažeistus stiebus neduoda laukiamų rezultatų - jie vis tiek išsausėja ir dažnai tampa ligų plitimo šaltiniu. Ūgliai palaipsniui supjaustomi į sveiką medieną, kad nepašalintų pertekliaus, tada surenkami ir sudeginami.

Anti-senėjimo genėjimas - radikali procedūra, kuria siekiama pratęsti rožės gyvenimą. Biologinis gėlių ciklas apima senų šakų kirpimą, siekiant paskatinti pakaitinių ūglių atsiradimą. Augalas turi nuostabų gebėjimą atsinaujinti, o toks genėjimas tik prailgina jo gyvenimą. Tinkamai prižiūrint, rožė toje pačioje vietoje gali augti daugiau nei 20 metų.Nepaisydami radikalaus genėjimo, bus paslėptas senėjimas ir mirtis. Senos šakos pašalinamos į žiedą. Procedūra atliekama pavasarį.

Nuoroda.Jei rožė pastebimai susilpnėjo ir sulėtėjo jos augimas, augintojai atlieka radikalų genėjimą ir palieka 2–3 stiprius ūglius ant krūmo, o likusieji supjaustomi žiedu.

Formatyvus genėjimas atliekamas, kad įvorė įgautų vazos pavidalą. Norėdami tai padaryti, pašalinkite silpnas šakas iš apačios: jie niekada žydės. Iš 2 konkuruojančių ūglių stipriausias liko. Metodas naudojamas, kai reikalinga tik viena iš trijų šakų, atsirandančių iš pumpuro. Norėdami tolygiai apšviesti krūmą saule, gėlių augintojai išpjauna dalį antros eilės ūglių.

Stimuliuojantis dėl genėjimo rožė išleidžia naujus ūglius. Darbe laikomasi taisyklės: kuo silpnesnis šaudymas, tuo labiau jis nupjaunamas, ir atvirkščiai.

Kaip tinkamai genėti laipiojančias rožes po žydėjimo

Pagrindinis laipiojančių rožių genėjimas atliekamas po žydėjimo. Darbas prasideda pašalinant senas šakas. Baziniai išblukę ūgliai prie pagrindo sutrumpėja, o iš jaunų šakų formuojamas rėmas. Jei yra mažai jaunų ūglių, senosios šakos sutrumpėja iki 30–40 cm.

Genėti pakartotinai žydinčias rožes yra lengviau. Floristai pašalina išblukusias stiebus iki pirmo viršūninio penkialapio lapo. To nepadarius, rožių augimas vėluoja 2–3 savaitėmis, o tai neigiamai veikia kito sezono žydėjimą, o kai kuriais atvejais net 90% sumažina galimybę pamatyti net nereikšmingą antrąją bangą.

Jei iki vasaros vidurio krūmuose neatsiras pakankamas ūglių skaičius, jaunos šakelės pasodinamos horizontaliai arba išdygsta iki 30–40 cm aukščio, kad paspartėtų ūgliai. Jei svetainėje auga skiepytos vijoklinės rožės arba suformuotos į stiebą, be standartinio vasarinio genėjimo atliekamas reguliarus laukinių augalų augimo patikrinimas, kurį svarbu laiku pašalinti.

Reikalingos medžiagos ir įrankiai

Laipiojančioms rožėms pjaustyti naudojami smarkiai paaštrinti įrankiai:

 • specialus pjūklas;
 • ilgai tvarkomas genėjimo pjaustytuvas arba krūmapjovė;
 • secateurs.

Genėjimas su dviem pjovimo peiliais veikia kaip įprasta žirklė. Įrankis padaro švarų ir lygų pjūvį, nesusmulkina ūglių ir nenuvalo žievės. Dirbant su rožėmis patartina turėti atskirą genėjimo įrankį ir jo nenaudoti, pavyzdžiui, avietėms pjaustyti. Prieš pradedant darbą, įrankis dezinfekuojamas medicininiu alkoholiu arba kalio permanganato tirpalu, periodiškai pagaląstas ir sutepamas mašinų aliejumi prieš laikant.

Storoms šakoms pašalinti naudojamas lopšelis su tvirtomis rankenomis. Tai veikia kaip svirtis. Sodo pjūklas tinka pašalinti senus, storus ūglius, kurių negalima naudoti su kitais įrankiais.

Norint apsaugoti rankas nuo įpjovimų ir įbrėžimų, rekomenduojama pjaustyti su zomšos ar odinėmis pirštinėmis, kraštutiniais atvejais - iš storo brezento su aukštais rankogaliais.

Genėjimo schemos

Stimuliuojantis laipiojančių rožių genėjimą po žydėjimo, ypač svarbu sukurti tankią sienos ar tvoros dangą.

Genėjimo laipiojimo rožės skirstomos į 4 grupes, atsižvelgiant į ūglių augimo ir formavimo tipą:

 1. Pirmajai grupei apima rožes, žydi birželio – liepos mėnesiais ant bazinių praėjusių metų šakų ūglių (Dorothy Perkins, „Excelsa“). Pavasarį krūmui suteikiama horizontali forma. Ant praėjusių metų ūglių gausiai pririšti pumpurai, o ta pačia kryptimi toliau formuojasi naujos šakos. Rugsėjį nupjaukite nubyrėjusius ūglius, išskyrus praėjusių metų 2–3. Šoniniai ūgliai sutrumpėja 2–4 ​​pumpurais.Kodėl jums reikia genėti vijoklinę rožę po žydėjimo vasarą ir kaip ją teisingai atlikti
 2. Antroji rožių grupė vystosi panašiai kaip pirmasis. Vienintelis skirtumas yra nedidelis šaknų augimas. Vasarą žydės praėjusių metų ūgliai, o baziniai vėliau taps „vadovais“. Vasaros pabaigoje praėjusių metų šakos supjaustomos „laidininkais“, išblukę šoniniai ir silpni stiebai sutrumpėja 2–3 pumpurais. Krūmas žydi ant horizontaliai suformuotų stiebų nuo praėjusių metų ir sutrumpėjusių ūglių.Pradėti augti šakniavaisiai ir pakaitiniai ūgliai.
 3. Trečios grupės rožės žydi ant einamųjų metų ūglių, skiriasi plonais ir lanksčiais stiebais, todėl juos galima panaudoti papuošiant arkas, pavėsines, sienas, pavėsines, tvoras. Ilgos šakos sudaro pagrindinį skeletą horizontalia kryptimi arba nedideliu kampu. Vasarą pririšami baziniai stiebai, pašalinami išblukę pumpurai ir silpnos šakos.
 4. Ketvirtoji grupė rožėms būdinga piramidinė forma, vidutinis augimo greitis, mažiau lankstūs stiebai. Gėlės pasirodo ant einamųjų metų ūglių. Vertikalių stiebų ilgis neviršija 3 m. Rožės naudojamos vertikaliam sodininkystei, ilgi stiebai pririšti prie atramos. Žydėjimas įvyksta ant praėjusių metų ūglių. Išblukę pumpurai periodiškai pašalinami, silpnos ir ligotos šakos supjaustomos į 2-3 pumpurus. Norint suteikti simetriją, kelios išsivysčiusios šakos pašalinamos iš karto. Norint paskatinti bazinių ūglių vystymąsi, senieji nupjaunami 2/3 ilgio.

Žingsnis po žingsnio genėjimo instrukcijos

Laipiojimo rožių genėjimo taisyklės:

 1. Darbe naudojamas švarus ir dezinfekuotas instrumentas.
 2. Pjūvis atliekamas 45 ° kampu taip, kad jis eitų žemyn nuo inksto. Tai padės išvengti stovinčio vandens.
 3. Renkantis genėjimo tašką, patartina sutelkti dėmesį į išsivysčiusias pumpurus, kurie paprastai būna šakelės išorėje. Naujos šakos augs į išorę, o ne į krūmo centrą.
 4. Pašalinant ūglį, svarbu įsitikinti, kad 5–8 mm stiebo liktų virš išsivysčiusio pumpuro.
 5. Su sanitariniu kirpimu pjaustoma sveika mediena. Plonos, silpnos, neproduktyvios, augančios vidinės šakos pašalinamos prie pagrindo.
 6. Iš kiekvieno pumpuro liko tik 1 ūgis.
 7. Ant krūmų išlaikomas toks ūglių skaičius, kuris garantuoja gerą apšvietimą ir vėdinimą viduje.

Visi rožių pjūviai yra apdorojami sodo laku arba specialia „Ranet“ pasta, kad būtų užkirstas kelias infekcijoms.

Procedūros ypatybės įvairių rūšių vijoklinių rožių veislėms

Kodėl jums reikia genėti vijoklinę rožę po žydėjimo vasarą ir kaip ją teisingai atlikti

Pavieniai žydintys ramunėlės išblukusios šakos supjaustomos į žiedą iškart po žydėjimo. Tai skatina naujų ūglių atsiradimą kitame sezone. Šis metodas dažniausiai naudojamas pietuose.

Vidurinėje juostoje, kur retai būna šiltos vasaros ir ilgas švelnus ruduo, toks kirpimas atliekamas prieš prieglobstį žiemai. Tinkamai maitinantis, naujos blakstienos atauga net be papildomo stimuliavimo. Skiepytose ramunėlėse paliekama 3–6 ūgliai, savaime įsišaknijusių - 20. Po žydėjimo jaunų stiebų vainikėlis sutrumpinamas 5–7 cm, kad būtų skatinamas šoninių šakų augimas.

Stambiažiedės vijoklės ir krūmai yra pusiau lapinės rožės, kurios žydi pakartotinai. Pagrindinis tokių genėjimas veislių atliekamas pavasarį, kartu su sanitariniu kirpimu. Blakstienos sutrumpėja iki pirmojo stipraus inksto. Vasarą, po žydėjimo, pašalinama 1/3 ūglių ilgio. Tai užtikrins aktyvų šakojimąsi ir paskatins naują pumpurų formavimosi bangą.

Nuoroda. Seni ūgliai rudenį supjaustomi iki 30 cm virš žemės paviršiaus, o šonuose paliekami 2–3 pumpurai.

Iš alpinizmo bandoma formuoti purškiamas rožes arba aukštas krūmas daro didelę žalą augalui. Jis eikvos energiją naujų ūglių formavimui, kurie žydės tik antroje vasaros pusėje.

Krūmai veikiamas šviesos korekcinio genėjimo. Vieną kartą žydinčiose rožėse jis atliekamas vasarą, po žydėjimo, remontantinėse rožėse, pavasarį. Aukštų krūmų šakos nupjaunamos 1/3, žemos - 1,2 m. Išblukę pumpurai pašalinami be trikdžių. Praėjus 3 metams po pasodinimo, kasmet pašalinami 1–2 seni ūgliai. Vieną kartą žydintiems krūmynams procedūra atliekama pavasarį ir vasarą.

Žemės dangos rožės, iš kurių daugelis priklauso šveitiklių grupei, teisingas tankus augimas. Pavasarį išpjaunami seni ūgliai ir šukuosenos garbanos, suteikiančios krūmui rutulio formą.

Priežiūra po genėjimo

Viršutinis padažas laipiojančios rožės vaidina svarbų vaidmenį jų vystymesi ir žydėjime.Kai kurie augintojai renkasi paruoštas trąšas (pavyzdžiui, Agricola rožėms), kiti jas gamina patys.

Išsibarstę po krūmais maitinimas ir įmerkite juos į žemę. Azoto trąšos tręšiamos pavasarį, kalio-fosforo kompozicijos naudojamos vasarą.

Nuoroda. Antroje vasaros pusėje vijoklinės rožės tręšiamos „Kemira universal“, „Gloria“. Norėdami paskatinti pumpurų išvaizdą, naudokite preparatus „Epin“, „Cirkonas“, „Bud“.

Sausuoju laikotarpiu rožių sodas sudrėkinamas 2 kartus per dieną. Laistymui naudokite šiltą nusistovėjusį vandenį, kuris pilamas po šaknimi, nenukritus ant lapų ir pumpurų.

Laipiojančios rožės dažniau nei kitos veislės kenčia nuo infekcinių ligų ir puolamos nuo vabzdžių. Sodininkai turi susidoroti su amaromis ir voratinklinėmis erkutėmis, lapų voleliais, tripse. Augalai apdorojami pastebėjus pirmuosius infekcijos požymius. Tam naudojami insekticidai „Karbofos“, „Sharpey“, „Inta-Vir“, „Fufanon“, „Fitoverm“, „Aktellik“, „Aktara“, „Fosbecid“.

Laipiojančios rožės serga rūdimis, miltlige, pilku pelėsiu. Gydymui naudojami fungicidai („Horus“, „Delan“, „Rubigan“, „Previkur“, „Ditan M-45“, „Ridomil Gold“). Pavojingiausia liga kultūroje yra bakterinis vėžys. Užkrėsti krūmai turi būti išdžiūvę ir sudeginti, nes negydoma.

Prieš žiemojant, apžiūrimi laipiojančių rožių ūgliai, pašalinami visi lapai. Stiebai pašalinami iš atramų ir supjaustomi. Norėdami paskatinti žydėjimą 2-3 savaitėmis anksčiau, kardinolas genėjimas nevykdyti, bet suteikti pakankamai laisvos vietos krūmams paslėpti. Ūgliai gydomi priešgrybeliniais preparatais, apatinė dalis izoliuojama smėliu, durpėmis, eglių šakomis. Šakos surišamos kekėmis ir dedamos ant eglių šakų. Iš viršaus krūmai padengti neaustiniu audiniu, žemė, sausos šakos, šiaudai, o žiemą padengtas sniegas.

Snieguotų žiemų regionuose jie sumažina stiebų apkrovą šildant rožes lankais. Aukšti vijokliniai augalai nėra pašalinami iš atramų, bet atsargiai izoliuojami spunbond arba lutrasil. Jie įdėjo dirvą ant šaknies dalies ir įdėjo eglių šakas.

Patyrusių floristų patarimai

Kodėl jums reikia genėti vijoklinę rožę po žydėjimo vasarą ir kaip ją teisingai atlikti

Patyrusių floristų patarimai, padėsiantys išlaikyti gausų vijoklinių rožių žydėjimą ir sveikatą:

 1. Dėl rūšies savybių augalams reikia palaikymo. Tam puikiai tinka namo siena, tvora, pavėsinė, tinklinė tvora.
 2. Šakos tvirtinamos horizontaliai taip, kad rožė žydi per visą ilgį. Jei pritvirtinsite juos vertikaliai, pumpurai susiformuos tik viršūnėse.
 3. Kaip tvirtinimo medžiaga naudojama plastikinė virvė. Tai saugiai pritvirtina ūglius ir jų nepažeidžia.
 4. Senų krūmų klojimas žiemai yra daug darbo reikalaujantis procesas, dažnai trunkantis savaitę. Procedūra atliekama griežtai esant aukštesnei nei nulio oro temperatūrai, nes stiebai lūžta šaltuoju metų laiku.
 5. Kad vabzdžiai nepažeistų krūmų, netoliese sodinamos stipriai kvepiančios gėlės: medetkos, kalendra, kvapnūs krapai.

Išvada

Laipiojančios rožės gali paversti bet kokį pastatą, ar tai būtų nepastebimo kaimo namo siena, tinklinė tvora ar sena medinė pavėsinė. Norint tinkamai suformuoti krūmą, palaikyti žydėjimą ir paskatinti antrąją jo bangą, krūmai vasarą apipjaustomi. Gėlininkai pašalina negyvus, senus, sausus ir pažeistus ūglius, suglebusius pumpurus ir lapus.

Darbe jie naudoja specialų pjūklą, trimerį ar krūmapjovę su ilga rankena, genėjimo pjaustyklę. Visos sekcijos pagamintos 45 ° kampu, kad būtų išvengta vandens susilaikymo inkstuose. Po genėjimo, augalas yra šeriamas kaliu ir fosforu, laistomas, jei reikia, ir uždenkite šakas žiemai prieš prasidedant šalnoms.

Pridėti komentarą

Sodas

Gėlės